ABOUT US

We prepare 30 years-aged but zero miled cars.
Tarihçemiz - Porsche Fast Care

Fast Care is found by the mechanical engineer student Can Hergüner in 2010 at Cevizlidere-Balgat location.

Since its foundation, our company were offering wax, polish and paint protection services using Meguiar’s products. According to customer demands, our company added mini repairment processes like plastical body repairing, dashboard repairing and local painting to its area of services. We gained experiences with non-commercial restoration projects simultaneous with this period.

On 2012, “Fast Care” brand and its logo was registered by Turkish Patent Institute in the period of institutionalization.

On 2013, due to increasing demand, expanding area of activity and new projects, we moved to our new location in Şaşmaz Oto Sanayi Sitesi.

After the year 2013, our company started working on the main activity which is automobile restoration and added the following services to its area of activity: hood – paint, paintless ding repairment(PDR), solution to all kind of estetical problems, car upholstery repairment, car upholstery renewal, mechanical service and preparation of race car.

Her otomobilin ruhu olduğuna inanıyoruz.

Özellikle 70’ler, 80’ler ve 90’ların unutulmaz otomobillerini ilk günkü kondisyonlarında tekrar yollara çıkarmak öncelikli amacımız.

Bu amacın uygulama noktasında ise her bütçeye uygun, müşteri taleplerine göre değişik kalitelerde çözüm yolları sunmak ve otomobil sahiplerinin izleyecekleri doğru yolu göstermeyi hedefliyoruz.

Sizin otomobiliniz de dahil olmak üzere, her otomobili kendi otomobilimizmiş gibi seviyoruz.

Restorasyon konusunda Türkiye’de en çok bilinen, sevilen ve tercih edilen marka olmak.

Müşterilerimize oto sanayi sitesi içerisinde kurumsallığın konforunu yaşatmak, bir yetkili servis rahatlığı sağlamak.

Who ıs Can Hergüner?

Hakkımızda - Can Hergüner Kimdir? Fast Care Kurucusu

Founder of Fast Care

  Born on 17th May 1985.

  Lover of automobiles. Lover so as he can shape every stage without exception of his life with love of cars. You can clearly understand this love as you see that he studies in mechanical engineering in university and he opens a garage in “Oto Sanayi Sitesi”

  Automobile is not a tool for him, it’s an objective for him.

  He is interested in 80s and 90s. He is interested in life style, automobiles and music of those periods. He is making cassette and record collections in accordance with this interest.

  He is also a sportman. He is actively interested in fitness and motor sports. He participates to rallies since 2006. On the career of motor sports, he has a Championship of Turkey and lots of successes besides that.

  He doesn’t like automatic cars. He likens the new cars to remote controlled toys. He never gives up old. He prefers using a souled old and special car which the majority of people don’t use.

I am writing these articles as a automobile lover and rally pilot who shaped his life with automobile love and who is intimate with automobiles while his childhood.

Automobiles are objectives to some and vehicles to others. For me, automobile was always a purpose. When i sit behind its steering wheel, it not only carried my body but also carried my spirit. The “Fast Care” brand is founded as a hobby garage completely with automobile love and great passion. Since its foundation, we standed firm, confronted against all kind of difficulties and so we succeeded to became a well-known automobile restoration company.

As being conscious of your expectations, our boutique serving company takes its power from automobile love of the personnel. We know all the difficulties which an automobile owner may experience. Our personnel aim to add value to your automobile by serving you best. Just because of this, “Fast Care” works with automobile lovers who took education about their profession instead of technical personnel.

It seems adventure to many people to resurrect and old car which you love very much but other people see as a scrap. Reasons of thinking like this are unfinished projects, so-called repairmen who are money trap, oppurtunist repairmen who extend the job etc. We save you from this situation. We initially make job plans, operation options, payment schemes, and solutions according to your budget. After agreement, we guarantee your time and money by preparing a contract and we look after your car just like that it is our car.

If you have an opinion to restore an automobile, thinking to buy an automobile for project and you don’t have time to allocate for restoration, we are waiting for you at our garage for a meeting.

Can Hergüner - Fast Care

Why Should You Choose Us?

Customer Comments

First I had hesitations but I realized that I am on the right place as the project approached to the conclusion. No matter what they say “Fast Care” is an expert.

Evo 3 is a very special car because of its uniqueness in Turkey. Loyalty to my car is dramatically increased after the processes done to my car. Delivery of my car before the feast was the most meaningful present to me. Fine details I realized after the delivery of the car also made me happier.

Processes made by Can Hergüner with niceness and great devotion was perfect and brilliant. I only chose “Fast Care” for all kind of revision processes since 2013.

I don’t think there is any other firm in “Şaşmaz Sanayi Sitesi” working captiously and cleanly like “Fast Care”. If you love your car, the only place you can take an exclusive and authentic service is “Fast Care”.

I thank a lot to Can Hergüner and Fast Care family for their effort they spent to my car on restoration process.

Can Hergüner ve Fast Care ile tanışmama çocukluk hayalim vesile oldu. Uzun yıllar hayallerini kurup, yıllarca ertelediğim hayalim mütevazi bir klasik otomobile sahip olmaktı. En sonunda 2014 yılının Kasım ayında uzun süren araştırmalardan sonra istediğim özelliklerde bir arabayı almak için bana bu projede ortak olan bir arkadaşımla Bursa’ya arabayı almaya gittik. Beklediğimizden çok daha kötü durumda olan bu arabayı her şeye rağmen almaya karar vererek bir maceraya atıldık.

Arabayı aldıktan sonra Amerika veya Avrupa ülkeleri gibi gelişmiş ülkelerde olan, televizyon kanallarında bu konu üzerine bir sürü programların olduğu, hurdalığa atılacak duruma gelmiş arabaları gerekirse elleriyle parçalar üretip hayata geri döndüren, bu işte uzmanlaşmış ve sadece restorasyon yapan tamirhanelerin Ankara’da olmadığını gördük. Çoğu tamirhane bu tip çok vakit alacak, uzun soluklu bir işe girmeyi asla istemiyordu. Maceramız büyük bir hayal kırıklığına dönüşmek üzereyken Fast Care’in internet sitesine tesadüfen rastladım ve bir umut ışığı doğdu.

Fast Care’in yaptığı işleri internette gördüğüm için benim aklımda arabayı kime emanet edeceğimiz konusu zaten netti ancak proje ortağımın tanıdığı olan Ankara Şaşmaz Oto Sanayi Sitesi’ndeki bir özel servise arabayı gösterdik. Servis sahibi eşliğinde iki ayrı boya, kaporta dükkanını beraberce ziyaret ettik ama aldığımız cevap hep aynı oldu: "Siz bu arabayı satın". Sonrasında ortağımın tanıdığı; bütün hayatını bu işte ve sanayide geçirmiş olan ve dolayısıyla piyasayı çok iyi tanıyan servisin sahibi bize sanayiye düştüğümüzde ne gibi sıkıntılar yaşayacağımızı, bu işin belki de yıllar alacağını ve sonunda pes edeceğimiz konusunda bize dostça bir söylevde bulundu. Sonrasında beraberce Fast Care’e gittik ve Can Bey bu işin olabileceğini ve arabanın restorasyonunu üstlenebileceğini bize ifade etti. Bu tip işlerle uğraşan diğer yerlerde alışık olmadığımız bir şekilde bizi bilgilendirdi ve ciddi bir iş planı çıkardıktan sonra arabayı kendisine emanet etme konusundaki düşüncemiz kesinleşti ve arabayı kendisine teslim ettik. Aslında başka çaremiz de yoktu çünkü bu işi üstlenmeyi cesaret edebilecek bir başkasını Ankara’da bulmamız mümkün görünmüyordu ancak Can Bey'i tanıdıktan sonra içimiz çok rahat bir şekilde bu işe beraberce başladık. Sonrasında Fast Care’in bu işi sadece hayatını kazanmak gibi mecburiyet yüzünden değil aynı zamanda işini sevdiği için ciddiyetle yapan insanlar tarafından kurulmuş olduğunu gördük.

Sonuç olarak ilk restorasyon projesi devam etmekte iken Can Bey’e de güvenerek ikinci bir projeyi başlatmaya karar verdik. Restorasyon projemizde genelde yaşanan “usta” problemleri ile karşılaşmadık. Eğer Fast Care ile çalışmıyor olsaydık durum aynı olur muydu emin değilim.